Rada pro lidská práva OSN přijala rezoluci k problematice ochrany základních práv na internetu s důrazem na právo na svobodu projevu. Rezoluce vznikla na základě zprávy Franka LaRue, o které jsme informovali cca před rokem.
Plný text rezoluce viz zde (opravený link).
neděle, července 29, 2012
čtvrtek, července 26, 2012
Veřejná konzultace - kybernetická bezpečnost
Komise zvažuje zavést k ochraně vnitřního trhu jednotnou reportovací povinnost vzhledem ke kybernetickým bezpečnostním událostem. Součástí této iniciativy, která je inspirována i aktuáním vývojem v členských státech (v ČR viz věcný záměr zákona o kybernetické bezpečnosti zde), je v počáteční fázi i otevřená veřejná konzultace.
Názor na otázky kybernetické bezpečnosti evropské informační společnosti lze pro potřeby Komise vyjádřit do poloviny října formou jednoduchého formuláře zde.
Názor na otázky kybernetické bezpečnosti evropské informační společnosti lze pro potřeby Komise vyjádřit do poloviny října formou jednoduchého formuláře zde.
středa, července 25, 2012
Open Access v EU
Evropská Komise se v rámci vytváření Evropského výzkumného prostoru rozhodla extenzivně podpořit myšlenku Open Access.
Jak uvádí ve své tiskové zprávě z 17. 6. 2012:
"Komise nejprve otevřený přístup
k vědeckým publikacím stanoví jako obecnou zásadu v rámci iniciativy
Horizont 2020, programu EU určeného na financování výzkumu a inovací na
období 2014–2020. Od roku 2014 budou muset všechny články, které vznikly
s finanční podporou poskytnutou z prostředků programu Horizont 2020,
být přístupné:
- články buď zpřístupní okamžitě na internetu vydavatel („zlatý“ otevřený přístup) a vynaložené náklady na zveřejnění mohou být předloženy k úhradě Evropské komisi, nebo
- články zpřístupní výzkumní pracovníci ve volně přístupném archivu nejpozději šest měsíců (12 měsíců v případě článků z oblasti sociálních a humanitních věd) po zveřejnění („zelený“ otevřený přístup)."
Více informací dostupných v Doporučení C(2012) 4890 final a Sdělení COM(2012) 401.
úterý, července 24, 2012
NS ke spornému převodu doménových jmen
Nejvyšší soud se v rozhodnutí globtour.cz, které přinášíme s drobným zpožděním, vyjádřil k otázce nároku na převod doménového jména. Toto rozhodnutí do značné míry mění především dosavadní praxi Vrchního soudu v Praze a prakticky omezuje zájemce o sporný převod doménového jména na alternativní formu řízení před zvláštním senátem RS HKAK.
Plný text rozhodnutí viz zde.
Plný text rozhodnutí viz zde.
středa, července 11, 2012
Návrh směrnice - kolektivní správa
Komise zveřejnila návrh směrnice, kterou by se měly harmonizovat některé aspekty přeshraniční činnosti kolektivních správců autorských práv. Návrh vychází z dřívějších konzultací z dubna t.r., jejichž obsah je rovněž k dispozici on-line.
Návrh textu směrnice a doprovodné dokumenty viz zde.
Návrh textu směrnice a doprovodné dokumenty viz zde.
pondělí, července 09, 2012
Pomocná vědecká činnost na ÚPT
Na základě směrnice děkana PrF MU č. 3/2012 vypisuje Ústav práva a technologií výběrové řízení na místo stipendisty/stipendistky - pomocné vědecké síly. Pomocná vědecká práce bude mít charakter technické a organizační asistence u vědeckých aktivit ústavu v podzimním semestru akademického roku 2012/2013 (konferencí Cyberspace, ČPIT, publikací a vědeckých projektů) a bude honorována symbolickým pravidelným stipendiem.
Zájemci nechť se hlásí prostřednictvím on-line formuláře zde nejpozději do 31. čerence 2012.
Zájemci nechť se hlásí prostřednictvím on-line formuláře zde nejpozději do 31. čerence 2012.
pátek, července 06, 2012
Cybersecurity wiki
Harvardské Berkman Centre zahájilo počátkem června projekt Cybersecurity wiki. Jedná se o otevřenou knihovnu zahrnující zatím zejména publikace z oboru kybernetické bezpečnosti - s postupem času by měly přibývat též informace o zajímavých událostech, diskuse apod.
Cybersecurity wiki je k dizpozici zde.
Cybersecurity wiki je k dizpozici zde.
úterý, července 03, 2012
Překvapivé rozhodnutí SDEU v kauze "UsedSoft"
Dne 3. července 2012 vydal Soudní dvůr EU dlouho očekávaný rozsudek v případu UsedSoft proti Oracle International (C-128/11). Rozsudek lze po prvním seznámení označit za přelomový, neboť SDEU odmítl dosud platnou doktrínu, že u rozmnoženiny počítačového programu, která byla uživateli předána elektronicky, tedy bez hmotného nosiče, nemůže dojít k aplikaci tzv. "first sale doctrine" (srov. § 14 odst. 2 autorského zákona). Soud mj. uvedl, že: "právo na rozšiřování rozmnoženiny počítačového
programu [se] vyčerpá, pokud nositel autorského práva, který udělil svolení
byť i s bezúplatným stažením této rozmnoženiny z internetu na nosič dat,
poskytl rovněž – výměnou za zaplacení ceny, která mu má zajistit odměnu
odpovídající hospodářské hodnotě rozmnoženiny díla, jehož je vlastníkem
– k uvedené rozmnoženině užívací právo bez časového omezení." Soud tak v tomto ohledu projevil značný "aktivismus", neboť dal přednost rozumnému uspořádání právních vztahů před tím, co po mém soudu ovšem jednoznačně vyplývá z litery zákona.
neděle, července 01, 2012
Revue pro právo a technologie 5/2012 online
Další číslo časopisu Revue pro právo a technologie, jehož vydávání garantuje Ústav práva a technologií, bylo zveřejněno online.
Tentokrát na čtenáře čeká zejména článek o teoretických aspektech elektronické kontraktace z pera Dr. Ščerby. Mgr. Sedláčková pak čtenáře uvede do problematiky kompatibility veřejných softwarových licencí. Novou úpravu ochrany osobních údajů pak představí Mgr. Krausová. Za pozornost stojí i kritická analýza dlouho očekávaného rozhodnutí SDEU SAS v WPL od Mgr. Šavelky. Nachystány jsou i anotace dalších rozhodnutí - zájemci o mezinárodní právo soukromé se mohou začíst do anotace od Dr. Kyselovské - tentokrát analyzuje případ Wintersteiger. Rozhodnutí českého Ústavního soudu sp. zn. II. ÚS 3518/11 zhodnotil Mgr. Hrdlička.
Přejeme příjemné letní čtení!
Redakce Revue pro právo a technologie
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)