středa, února 22, 2012

Revue pro právo a technologie 4/2011 online

Čtvrté číslo časopisu Revue pro právo a technologie, jehož vydávání garantuje Ústav práva a technologií, bylo zveřejněno online. Revue pro právo a technologie je specializovaným časopisem, který je zaměřen na technologické obory práva a právní vědy. Dominantními obory tak jsou právo informačních a komunikačních technologií, právní informatika a dále pak speciální obory technologického práva jako energetické právo, právo specifické produkce aj.
Vychází dvakrát ročně v češtině a v každém čísle lze nalézt aktuality z legislativy a judikatury, odborné články k aktuálním tématům, recenze odborné literatury a další informace.
Revue pro právo a technologie je určen široké odborné veřejnosti, a to jak praktikujícím právnickým profesím, tak akademické obci a i studentům a všem zájemcům o tuto progresivní oblast práva.

pondělí, února 20, 2012

Proporcionalita dusevniho vlastnictvi v rozhodnuti Soudniho dvora

K otazce proporcionality prav dusevniho vlastnictvi a dalsich informacnich prav se v aktualnim rozhodnuti vyslovil Soudni dvur. V odpovedi na predbeznou otazku formuloval zaver, ze by bylo neproporcionalni pozadovat po ISP provozujicich zejm. tzv. socialni site, aby formou filtrovani a sbirani informaci o svych uzivatelich za ucelem ochrany udajnych autorskych prav (tj. na zaklade proste zadosti tech, kteri se oznacuji za jejich vykonavatele) zasahovali do prava na soukromi a prava na svobodu projevu svych uzivatelu.

Plny tex rozhodnuto viz zde.


pondělí, února 13, 2012

Ty internety...

aneb historické okénko.

V mediální bouři okolo "budoucnosti" a "svobody" Internetu trochu zaniká fakt, že se dnes slaví výročí 20 let připojení tehdejší ČSFR k Internetu.

Skvělou příležitostí nahlédnout jak vypadal Internet na začátku devadesátých let je prezentace známeho odborníka Jiřího Peterky "Internetová archeologie" přednesená na Setkání ke 20. výročí připojení ČR k Internetu.

Nelze neupozornit na další jeho projekt Muzeuminternetu.cz nabízející pohled do dávné historie sítě Internet. Ke spatření jsou tu historické screenshoty (např. stránky Járy da Cimrmana z roku 1995), videa práce s tehdejšími online službami (vyhledávání na vyhledávači AltaVista) a další zajímavosti.


pátek, února 03, 2012

Data retention zbytečná?

Německý Chaos Computer Club publikoval obsáhlou studii Institutu Maxe Plancka, která se zabývá domnělým propadem míry objasněnosti závažné trestné činnosti po zrušení povinnosti operátorů uchovávat provozní a lokalizační údaje (tzv. data retention). Studie analýzou dostupných dat a i komparací s jinými evropskými státy, které mají zavedenou data retention, dokazuje, že její absence k propadu míry objasněnosti závažných trestných činů nevede (sic!).
Otázkou zůstává, nakolik zohlední tyto závěry český zákonodárce při přípravě nové zákonné úpravy data retention.
Ad ACTA ještě jednou

1. února se tématu Anti-Counterfeiting Trade Agreement věnoval také pořad Hyde Park, jehož hostem byl předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Expertem, který osvětlil některé významné momenty týkající se této problematiky, byl Matěj Myška z Ústavu práva a technologií MU. Záznam pořadu je k dispozici ve video archivu ČT24.

čtvrtek, února 02, 2012

Ad ACTA

Nedávno podepsaná dohoda ACTA vyvolala doslova mediální bouři. Zájemcům o odborné zpracování této problematiku lze doporučit zejména fundovanou a rozsáhlou analýzu ACTA z hlediska kompatibility s Evropskou chartou lidských práv a Evropskou úmluvou o lidských právech od Iana Browna a Douwe Korffa (děkujeme Lukáši Matějkovi za její vydolování z hlubin Internetu).
Pozornosti by též neměly ujít články z Research Paper Series z American University, Washington College of Law, Program on Information Justice and Intellectual Property, která se dohodou ACTA dlouhodbě zajímá, a to nikoliv pouze z populárního "internetového" pohledu.
Z klávesnic pracovníků ÚPT lze odkázat na stručný position paper M. Myšky, který se věnuje způsobu sjednávání a přijímání této dohody.

Odkazy na další kvalitní prameny uvítáme v diskusi.