čtvrtek, února 02, 2012

Ad ACTA

Nedávno podepsaná dohoda ACTA vyvolala doslova mediální bouři. Zájemcům o odborné zpracování této problematiku lze doporučit zejména fundovanou a rozsáhlou analýzu ACTA z hlediska kompatibility s Evropskou chartou lidských práv a Evropskou úmluvou o lidských právech od Iana Browna a Douwe Korffa (děkujeme Lukáši Matějkovi za její vydolování z hlubin Internetu).
Pozornosti by též neměly ujít články z Research Paper Series z American University, Washington College of Law, Program on Information Justice and Intellectual Property, která se dohodou ACTA dlouhodbě zajímá, a to nikoliv pouze z populárního "internetového" pohledu.
Z klávesnic pracovníků ÚPT lze odkázat na stručný position paper M. Myšky, který se věnuje způsobu sjednávání a přijímání této dohody.

Odkazy na další kvalitní prameny uvítáme v diskusi.

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Nejsem právník, jenom hledám odpovědi na to, co ACTA skutečně (ne)znamenají :) Podle Korffovy a Brownovy analýzy jsou ACTA "nekompatibilní se základními evropskými lidskoprávními nástroji a standardy", pokud to správně překládám. Co mě ale zajímá více - je to analýza z 8.10.2011. Je tedy aktuální, nebo se od října do podpisu na konci ledna ještě ve smlouvě ACTA něco změnilo, a tudíž tato analýza reaguje na některé z dřívějších znění? Děkuji.

Ivo Telec řekl(a)...

- Využívám výzvy odkázat v diskusi na další prameny. Zda se jedná o "prameny kvalitní", ale musí posoudit jiní.

http://jinepravo.blogspot.com/2012/02/ivo-telec-acta-nejsou-akta-ani-akty.html

http://jinepravo.blogspot.com/2012/02/ivo-telec-padelane-leky.html

Úplný text je volně zde, pod linkou ACTA:

http://www.elsa.cz/page/9522/piratstvi-vs-ochrana-dusevniho-vlastnictvi.htm

- co se týče odkazu na lidskoprávní rozbor od některých zahraničních kolegů, všeobecně mívám jistou "potíž" s právními rozbory zadanými politickými stranami nebo parlamentními politickými frakcemi apod. Míchá se v nich občas politika a právo. Např. se míchají politické požadavky a subjektivní, zejména soukromá, práva. Ale to by již bylo na "rozbor rozboru", který je nad rámec diskuse zde.

Radim Polčák řekl(a)...

Take pripojuji jeden pramen, ktery osobne povazuji za velmi kvalitni - jedna se o spolecne stanovisko evropskych spicek oboru prava dusevniho vlastnictvi, ktere publikoval casopis JIPITEC (mimo jinymi jsou mezi podepsanymi prof. Hilty, prof. Metzger, prof. Spindler nebo prof. Wiebe) - prosim viz zde http://www.jipitec.eu/issues/jipitec-2-1-2011/2965/JIPITEC_ACTA.pdf