úterý, října 06, 2015

Rozhodnutí v případu Schrems

Soudní dvůr vydal s napětím očekávané rozhodnutí v případě Schrems. Rozhodnutí konstatuje absenci adekvátnosti v případě režimu Safe Harbor a vyjadřuje se k povinnostem národních úřadů na ochranu osobních údajů vzhledem k předávání osobních údajů ke zpracování mimo EU. Vedle skutečností, které jsou v rozhodnutí explicitně uvedeny, je zajímavé především to, co v rozhodnutí není (zejm. to, kde soud odmítl převzít argumenty generálního advokáta).
Prakticky (pragmaticky) to znamená, že bude třeba na straně správců a zpracovatelů řešit v mezidobí při absenci Safe Harbor předávání dat jinými nástroji. Pro současnou Komisi se však jedná o úspěch, neboť v rozhodnutí není nic, co by přímo znemožňovalo dokončení současných reforem, tj. přijetí GDPR, nového režimu Safe Harbor a Umbrella Agreement. Jedinou otázkou je, jak nyní zareaguje americké DoC - pokud totiž zruší program Safe Harbor, bude to znamenat absenci ochrany u dat, která byla do USA předána dříve a znemožnění odpovědnosti místních zpracovatelů. Díky opatrnosti Soudního dvora co se týče důvodů zrušení rozhodnutí o adekvátnosti však lze spíše očekávat, že bude režim Safe Harbor na straně USA ze slušnosti zachován do vyjednání nové úpravy.

Plný text rozhodnutí viz zde.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Microsoft zhodnotil Schrems rozhodnutí provokativně prostředmictvím svého General Counsela (Brad Smith): http://blogs.microsoft.com/on-the-issues/2015/10/20/the-collapse-of-the-us-eu-safe-harbor-solving-the-new-privacy-rubiks-cube/

S vyjádřením přispěchal také německý Úřad pro ochranu osobních údajů:
https://www.datenschutz.hessen.de/ft-europa.htm#entry4521

Nadnárodní korporace posouvající osobní údaje transatlantickou cestou sem tam řeší především otázku, zda budou vůbec stačit EU Model Clauses, protože, řekněme si to narovinu, argumentace SDEU je lehce přenositelná i na ně.

Podle posledních zatím neoficiálních informací se však snad vše podaří brzy vyřešit přijetím Safe Harbor 2.0. Vyjednávácí usilí mezi EU a USA se po aktuálních událostech na obou stranách exponenciálně zvýšilo.

Michal Vlasák